Aktuelt
Seks tillitsvalgte om årets lønnsoppgjør i sykehusene
Frontfaget ble verken gulv eller tak i år.
Kun én bedrift fikk lavere vekst enn frontfaget på 2,4 prosent. Flere fikk derimot mer. Leder i forhandlingsutvalget Spekter i NITO, Brynhild Asperud, er etter forholdene fornøyd med årets lønnsoppgjør.
– Vi ønsker alltid å oppnå enda bedre resultater. Men årets oppgjør tyder på variasjon. Frontfaget ble ikke en fasit, og det er bra, slår Brynhild Asperud fast.
Hensyn til lokale forhold og utfordringer er alltid krevende. Resultatet fra de lokale forhandlingene ga et vidt spenn, fra litt under frontfaget til rundt tre prosent.
– Det er større variasjon i andre områder av Spekter enn det området helseforetakene tilhører. I helsesektoren er ikke bedriftens økonomi et kriterium på samme måte som i andre virksomheter. Vi ser imidlertid at helseforetakenes størrelse spiller inn. Jo større de er, jo vanskeligere er det å oppnå mer enn frontfagsrammen.
Ingen kultur for å snakke lønn
Det er fremdeles et stort gap mellom bioingeniørene og andre deler av medlemsmassen. Asperud mener en av årsakene er at ikke alle er like flinke til å forhandle lønn ved ansettelse.
– Det er få som stiller betingelser. Det er også få som sier nei takk dersom de ikke får den lønnen de forventer. På laboratoriene er det ingen kultur for å snakke om lønn ved ansettelse eller endring av stilling, verken i ledelsen eller blant ansatte. Begge parter må akseptere at lønn blir et tema, slik det er i andre deler av ingeniøryrkene, understreker hun.
For lønn er viktig. De som står på og snakker om lønn har større sjanse for å oppnå mer. Hun mener flere bør være villige til å si fra, stille betingelser, og eventuelt si nei takk.
Når det gjelder kvinnedominerte yrker i det offentlige, er det en generell tendens at lønnen er lavere enn for sammenlignbare yrker utenfor helseforetakene. Det gjelder også bioingeniørene. Det er derimot ingen kjønnsdiskriminering innad i disse yrkene. Undersøkelser viser at menn har samme lønn som sine kvinnelige kolleger.
Gode lokale forhandlere
Årets forhandlinger var et mellomoppgjør, og handlet kun om penger. Ved neste oppgjør skal også teksten i overenskomstene revideres. De lokale forhandlingsutvalgene jobber med langsiktige planer, og er allerede i gang.
– De lokale tillitsvalgte gjør en formidabel jobb, både med rammer, innretninger og tekster. Det er et tøft område å drive med forhandlinger i, og vi prøver å legge til rette for best mulig støtte. God og mye kommunikasjon er viktig for oss.
Stadig flere bioingeniører tar etter- og videreutdanninger. Asperud synes det er positivt, og mener det må reflekteres i lønnen.
– Videreutdannelse må inn i overenskomsten, slik at relevante utdanninger kompenseres, slår hun fast.