Statsbudsjettet
20 nye studieplasser til Vestlandet
Høgskulen på Vestlandet (HVL) lanserer konseptet "Vestlandsbioingeniøren", som åpner for å ta siste år av utdanningen i Førde eller Haugesund.
Regjeringens forslag til statsbudsjett, som ble lagt frem 7. oktober, er godt nytt for HVL. Høgskolen får 20 nye studieplasser til bioingeniørutdanning.
- Glad og takknemlig
Studieprogramansvarlig Line Wergeland jubler over nyheten fra forsknings- og høyere utdanningsminister Eileen Fugelsnes.
- Vi er svært glade og takknemlige for at statsråden ser viktigheten av å utdanne bioingeniører, spesielt i distriktene, skriver hun i en e-post til Bioingeniøren.
Wergeland forteller at idéen om "Vestlandsbioingeniøren" kom på et samarbeidsmøte med Helse Førde. Helseforetaket har lenge hatt problemer med å rekruttere bioingeniører og ønsket seg muligheten til å ha bioingeniørstudenter i praksis over lengre tid.
- Etter at idéen ble sådd tok vi på HVL kontakt med både Helse Fonna og Helse Bergen, som begge var svært positive, skriver Wergeland.
Men en forutsetning for å komme i gang, var at HVL fikk 20 nye studieplasser. Og nå kommer det på plass, med et lite forbehold om at det ikke skjer endringer i løpet av regjeringens budsjettforhandlinger med samarbeidspartiene.
Studenter til Førde og Haugesund i 2029
- Vi har utarbeidet en ny studieplan som muliggjør flercampusundervisning i tredje studieår, der studentene kan gjennomføre all praksis i det regionale helseforetaket. Man ser spennende muligheter for utvidet samarbeid om studentenes bacheloroppgaver, skriver Wergeland.
HVL kan ta opp flere studenter allerede fra høsten 2027. Det vil si at de første studentene kan komme til Førde og Haugesund i 2029.
- Vi er takknemlige for det gode samarbeidet med helseforetakene i Helse Vest og gleder oss til fortsettelsen, fastslår Wergeland.
- Et skritt i riktig retning
- 20 nye studieplasser i bioingeniørutdanningen er et viktig skritt i riktig retning. Samtidig er det bare en del av løsningen, mener Kaja Marienborg, fagstyreleder i NITO Bioingeniørfaglig institutt (BFI).
For å bøte på bioingeniørmangelen har NITO BFI bedt regjeringen om 100 nye, varige studieplasser på landsbasis.
- Bioingeniørmangelen har de siste årene ført til at medisinske laboratorier ser seg nødt til å ansette ikke autorisert helsepersonell. Det er en utvikling NITO BFI er bekymret for, skriver Marienborg i en e-post.
NITO BFI understreker også viktigheten av nok praksisplasser og en tydelig satsing på etter- og videreutdanning.