Hege Smith Tunsjø er professor

Hege Smith Tunsjø utenfor bygg p50 på OsloMet. Bildet er tatt i forbindelse med et portrettintervju i 2023, da hun var ny avdelingsleder.

28. august ble hun offisielt professor i mikrobiologi, med vekt på molekylær diagnostikk, etter godkjenning i professorutvalget ved OsloMet.

Publisert

- Dette kjennes bra. Det er tilfredsstillende å jobbe mot noe og oppnå et mål man har satt seg, forteller Tunsjø på e-post.

For å nå målet har hun jobbet jevnt og trutt ved OsloMet i elleve år. Kravene for å bli professor er omfattende, og det er tydelige krav til erfaring og resultater på mange ulike områder. Blant disse er forskning, veiledning på bachelor-, master og ph.d.-nivå, undervisning, ledelse og administrasjon.

- Det tar tid å bli professor – og det skal det jo også, forteller den nybakte professoren. 

Markering på OsloMet

For tre år siden var hun fersk avdelingsleder på OsloMet, med ansvar for bioingeniørutdanninga, master i biomedisin og den kompletterende bioingeniørutdanninga. Da ble hun intervjuet i Bioingeniørens miniportrettintervju og spurt om hva hun tenker om det å bli professor, og svarte:

- Det er et mål for meg, men hvilket fagfelt det skulle bli i må jeg gruble litt mer på.

Nå har Tunsjø grublet ferdig.

- Hvordan skal du feire dette?

- Jeg har feiret med familien allerede, og det blir også en liten markering på OsloMet etter hvert, forteller Tunsjø.

Powered by Labrador CMS