Debatt

Tar du blodprøver i sykehus? Det er behov for mer kunnskap – og vi trenger erfaringene dine!

Illustrasjonsfoto: Annette Larsen

Blodprøvetaking er avgjørende for diagnostikk og behandling, men utføres under ulike rammevilkår. Vi inviterer bioingeniører, sykepleiere og andre som tar blodprøver i norske sykehus til å svare på en spørreundersøkelse om temaet (se lenke lenger ned i artikkelen).

Blodprøvetaking er blant de vanligste prosedyrene i norsk helsevesen. Hver dag tas det titusenvis av blodprøver som danner grunnlaget for diagnostikk, behandling og oppfølging av pasienter. Likevel opplever vi at blodprøvetaking i noen tilfeller kan se ut til å bli sett på som noe «alle kan gjøre». Men er det egentlig så enkelt? Dette ønsker vi å utforske i en masteroppgave om temaet.

Ulike modeller for blodprøvetaking

I norske sykehus er blodprøvetaking organisert på ulike måter. Ved de fleste sykehus utføres blodprøvetaking hovedsakelig av ansatte i medisinske laboratorier, primært bioingeniører med spesialisert kompetanse. Andre steder er oppgaven desentralisert til sengeposter og kliniske avdelinger, der blodprøvetaking må utføres parallelt med mange andre arbeidsoppgaver. Begge modellene har fordeler og utfordringer. Nettopp derfor trenger vi mer kunnskap.

I verste fall kan feil ved blodprøvetaking føre til forsinket eller feil behandling.

Den sårbare preanalytiske fasen

De siste årene har vi sett økende debatt om oppgavedeling i helsevesenet (1-4). Portører læres opp til å ta blodprøver. Yrkesgrupper uten særlig laboratoriefaglig bakgrunn får ansvar for prøvetaking fordi bemanningssituasjonen er presset. Samtidig vet vi at den preanalytiske fasen, altså alt som skjer før blodprøven analyseres, er den delen av laboratorieprosessen hvor flest feil oppstår.

Ikke alle feil oppdages

Pasienten merker det kanskje som et ekstra stikk, lang ventetid eller usikkerhet hos den som skal ta prøven. På laboratoriet kan vi merke det som hemolyse, feilmerking eller at prøven som må tas på nytt, men ofte går nok svarene bare rett ut uten at feilen oppdages. I verste fall kan feil svar medføre feil eller forsinkelser i diagnostikk og behandling.

Vi trenger mer kunnskap

Som del av en masteroppgave innen helseledelse, gjennomfører vi nå en spørreundersøkelse som er rettet mot alle ansatte i sykehus som tar blodprøver i sin arbeidshverdag. Hensikten er å kartlegge hvordan hverdagen og rammebetingelsene faktisk oppleves ute i praksis, på tvers av profesjoner. Gir hverdagen rom for å følge prosedyrer for identitetssikring og merking? Er blodprøvetaking en prioritert oppgave der det utføres? Oppleves opplæringen som tilstrekkelig, og hvordan håndteres avvik? Målet med studien er å skape et praksisnært kunnskapsgrunnlag, og resultatene presenteres i masteroppgaven vår.

Du kan bidra!

For å utvikle framtidens helsetjeneste i riktig retning, må vi undersøke også de oppgavene som ofte tas for gitt. Tar du blodprøver i sykehus? Da håper vi du vil bruke fem – ti minutter på å svare på undersøkelsen vår. Erfaringene dine er viktige, både for fagutvikling, pasientsikkerhet og framtidig organisering av blodprøvetaking i norske sykehus.

Undersøkelsen finner du her: Nettskjema – spørreundersøkelse om blodprøvetaking.

Referanser

1. Reppen NK. Portører avlaster sykepleiere: Tar blodprøver og holder orden på medisinene. Sykepleien, publisert på nett 19.10.23. Lest 28.05.26. Tilgjengelig fra: https://sykepleien.no/2023/10/portorer-avlaster-sykepleiere-tar-blodprover-og-holder-orden-pa-medisinene

2. Frøystein KV, Flatås TH, Bergskaug EMS. Pilotprosjekt om opplæring av portører i blodprøvetaking på Akershus universitetssykehus. Bioingeniøren, publisert på nett 14.06.24. Lest 28.05.26. Tilgjengelig fra: https://www.bioingenioren.no/fag/pilotprosjekt-om-opplaering-av-portorer-i-blodprovetaking-pa-akershus-universitetssykehus/112229/

3. Paulsen LK, Hjelle MHH, Marienborg K. Blodprøvetaking kan ikke sidestilles med middagsservering. Dagens Medisin, publisert 27.08.2024. Lest 28.05.26. Tilgjengelig fra: https://www.dagensmedisin.no/bioingenior-helsepersonell-oppgavedeling/blodprovetaking-kan-ikke-sidestilles-med-middagsservering/648789

4. Liljebakk SA. NITO: Nei, alle er ikke enige om at portører kan ta blodprøver! Bioingeniøren, publisert på nett 28.08.24. Lest 28.05.26. Tilgjengelig fra: https://www.bioingenioren.no/aktuelt/nito-nei-alle-er-ikke-enige-om-at-portorer-kan-ta-blodprover/115054/


Powered by Labrador CMS